PLASTYKA

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ,,MOJE ULUBIONE PIEROGI"

KLASA 4

Kochani przenosimy się na bloga.
Skopiujcie ten link  : https://plastykamuzykazspgoniadz.blogspot.com – tam znajdziecie muzykę, plastykę i wychowanie do życia w rodzinie.
Szukajcie swoich klas.
Tam też możecie pisać do mnie i podziwiać swoje prace.


 

Kontynuujemy temat z plastyki „Techniki mieszane”

Dziś temat- „Malowanie i drapanie”- podręcznik strona 53

Pomalujcie kartkę A4 w dowolne kolorowe plamy kredkami świecowymi lub pastelami, następnie pokryjcie kartkę ciemna farbą  lub tuszem (najlepiej czarny) poczekajcie dzień niech dobrze wyschnie a następnie wykałaczką lub cyrklem wydrapcie obrazek jaki tylko chcecie.  Jak wykonać prace krok po kroku zamieszczam w filmikach poniżej, obejrzyjcie: https://www.youtube.com/watch?v=lc4vxFAqmNo ,

https://www.youtube.com/watch?v=C0HHIyoDiH8

Poprzednią pracę czyli kolaż i obecną, proszę zrobić zdjęcie i wysłać do dnia 7 kwietnia na maila

kasia.bielawska7@wp.pl

 



Hej dzieciaki, zaczynamy techniki mieszane z plastyki. Poznaliście już sposób malowania pastelami, węglem, farbami plakatowymi, akwarelkami, dziś czas na kolaż.              
Polega na tworzeniu kompozycji z różnego rodzaju materiałów tj. papier, tkaniny, fotografie itp. naklejanych na papier lub płótno. Kompozycję uzupełniają elementy domalowane farbami lub dorysowane. ( strona 54-55 w podręczniku).
Spróbujcie z powycinanych elementów z gazet stworzyć danie- może być babeczka jak niżej, klopsiki z makaronem, tort- lub inne apetyczne danie. Powycinajcie elementy z kolorowych gazet, przyklejcie je do kartki i domalujcie brakujące szczegóły mazakami lub kredką. 
Powodzenia!
 

KLASA 5a

Kochani przenosimy się na bloga.
Skopiujcie ten link  : https://plastykamuzykazspgoniadz.blogspot.com – tam znajdziecie muzykę, plastykę i wychowanie do życia w rodzinie.
Szukajcie swoich klas.
Tam też możecie pisać do mnie i podziwiać swoje prace.


 

Ciąg dalszy kompozycji.

Tym razem wejdźcie na stronę https://epodreczniki.pl/a/kompozycja-obrazu---uklad-elementow-w-pracy-plastycznej/DC9V0X7nF  obejrzyjcie reprodukcje obrazów i wykonajcie zadania tylko na komputerze.

Poprzednia pracę sfotografujcie i prześlijcie do dnia 06.04. na maila kasia.bielawska7@wp.pl



Rysowaliśmy ostatnio mandale czyli kompozycję symetryczną. Dziś kompozycja otwarta i zamknięta (str.50-55 w podręczniku). Kompozycja otwarta to taki układ elementów plastycznych, który sprawia wrażanie, jakby nie kończył się na płaszczyźnie obraz, lecz rozciągał się poza nią. Kompozycja zamknięta to elementy widoczne w całości na obrazie. Taki układ do którego nic już nie można dorysować.
Wasza praca polega na dorysowaniu części dalszej obrazka. (ćw. 1 strona 55) ( czyli tworzymy kompozycję otwartą)
Przygotujcie pocztówkę lub wydrukowaną fotografie krajobrazu. Przyklejcie ja w dowolnym miejscu kartki białej A4.
Następnie  dorysujcie ciąg dalszy krajobrazu. Postarajcie się użyć kolorów jak najbardziej podobnych do barw zastosowanych na widokówce.
Co będzie potrzebne? widokówka, kartka z bloku rysunkowego, kredki

 

KLASA 5b c

 

Temat: Układy form w naturze.

 

Temat: Kompozycja rytmiczna cz. 2


 

Temat: Kompozycja rytmiczna cz. 1

Kompozycja rytmiczna -- to taka, której istotą jest powtarzalność poszczególnych elementów i detali w określonym porządku, który stanowi rytm.

Temat ten znajduje się na stronie 60 – 62 w podręczniku szkolnym lub na stronie

https://www.youtube.com/watch?v=2o9YdOu2A3k

https://epodreczniki.pl/a/wzor-na-tapecie---kompozycja-rytmiczna/D1C44AuTQ

Obejrzyjcie lekcję na youtube i zastanówcie się nad układami rytmicznymi występującymi w najbliższym otoczeniu.

 


 

Temat: Kompozycja statyczna w sztuce klasycyzmu.

 

Temat: Kompozycja dynamiczna w sztuce baroku.

 

Temat: Kompozycja statyczna i dynamiczna cz.2

 

Temat: Kompozycja statyczna i dynamiczna cz.1

 

Ciąg dalszy tematu: Kompozycja otwarta i zamknięta.

Kompozycja otwarta i zamknięta.  15. 04. 20 r.

 

Ciąg dalszy kompozycji  symetrycznej i asymetrycznej.
Mam nadzieję, że zapoznaliście się z tematem w podręczniku. Zachęcam Was do skorzystania ze stron: https://sp4plastyka.jimdofree.com/klasa-5/kompozycja-w-obrazie/
Kompozycja w malarstwie - Strona internetowa sp4plastyka!
https://epodreczniki.pl/a/kompozycja-obrazu---uklad-elementow-w-pracy-plastycznej/DC9V0X7nF
Obejrzyjcie reprodukcje obrazów i zastanówcie się, czy takie kompozycje spotykamy w otaczającym nas środowisku.
Pozdrawiam i przypominam o wysłaniu prac na maila  3marzanna3@wp.pl.


 

Temat: Kompozycja symetryczna i asymetryczna.

 


 

Witam Was serdecznie!

Waszym nowym tematem jest: Kompozycja centralna

Kompozycja - w sztukach plastycznych jest układem elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.

Kompozycja centralna - skupia uwagę na środku płaszczyzny dzieła. Umieszczony jest tam główny wyróżniający się element zwany akcentem plastycznym.

Wiadomości związane z tematem są na stronie 44 -46 w podręczniku.

Nasza praca do wykonania, to  zaprojektowanie i narysowanie dowolnego rodzaju kwiatu lub kwiatów w środowisku naturalnym lub wazonie w kompozycji centralnej.

Przykłady :

Znalezione obrazy dla zapytania: rysunki kwiatów       Znalezione obrazy dla zapytania: tulipany w wazonie          Znalezione obrazy dla zapytania: słoneczniki w wazonie rysunek

Co będzie potrzebne?

Kartka z bloku rysunkowego i ulubione przybory do rysowania, na przykład kredki lub flamastry.

Zróbcie zdjęcie wykonanej pracy plastycznej i wyślijcie na adres 3marzanna3@wp.pl.

Prace muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem, ponieważ będą oceniane.

 

KLASA 6

Kochani przenosimy się na bloga.
Skopiujcie ten link  : https://plastykamuzykazspgoniadz.blogspot.com – tam znajdziecie muzykę, plastykę i wychowanie do życia w rodzinie.
Szukajcie swoich klas.
Tam też możecie pisać do mnie i podziwiać swoje prace.


 

Zaczynamy rzeźbę .

Wejdźcie na stronę https://epodreczniki.pl/a/w-pracowni-artysty-rzezbiarza---cz-1/D1GKWdoNl  . Poczytajcie, obejrzyjcie i odpowiedzcie na kilka pytań . Poprzednie pracę proszę dosłać do dnia 06.04 na maila kasia.bielawska7@wp.pl lub Messengera




Grafika
Grafika to jedyna dziedzina sztuki gdzie można powielać dzieło w  wielu egzemplarzach. Żeby uzyskać grafikę należy wykonać matrycę od której odbijamy przygotowany obrazek. Jednym z rodzajów grafiki jest znak plastyczny. Jest to uproszczony obraz , który przekazuje krótką, konkretną informację i przywołuje określone skojarzenia. Znakami plastycznymi są znaki drogowe i informacyjne. (str. 58-64)
Przygotujcie swój własny znak informacyjny za pomocą dostępnych materiałów ( kolorowych papierów, mazaków, kredek). Pamiętajcie, ze ma być oryginalny, nieistniejący jeszcze np. zakaz używania kredek, nakaz skakania na jednej nodze. Czym bardziej zwariowane tym lepiej- powodzenia.

 

KLASA 7

Kochani przenosimy się na bloga.
Skopiujcie ten link  : https://plastykamuzykazspgoniadz.blogspot.com – tam znajdziecie muzykę, plastykę i wychowanie do życia w rodzinie.
Szukajcie swoich klas.
Tam też możecie pisać do mnie i podziwiać swoje prace.


 

Zapoznaj się z tematem „Nowe media w sztuce” https://epodreczniki.pl/a/nowe-media-sztuka-multimedialna/Dwz1UyfxN  - Przerób materiał do Instalacji artystycznej- reszta za tydzień. Spróbuj wykonać ćwiczenia 1, 2 i 3 . Miłego obcowania ze sztuką.

Przypominał o przesyłaniu prac na maila kasia.bielawska7@wp.pl 

 



VII b przypominam o skończeniu komiksu.
Zadanie dla wszystkich :Wykonaj pracę w plenerze lub w domu inspirowaną nurtem land artu. (
https://epodreczniki.pl/b/land-art---sztuka-ziemi-interwencja-w-swiat-przyrody/PPdFkrv4V)  Stwórz kompozycję z dostępnych elementów naturalnych, np. z liści, gałęzi,  czy kamieni- jeśli jesteś na podwórku, lub rzeczy które znajdują się w twoim pokoju. Ułóż je na ziemi jak rysunki lub obrazy albo połącz za pomocą taśmy klejącej, sznurka czy drutu, tworząc formy przestrzenne. Realizacje te mogą przypominać dzieła, które znasz, albo wyrażać Twoje własne odczucia i przemyślenia. Możesz też zilustrować wybrane zagadnienia plastyczne: gamę barwną, kontrast, walor itp. Forma prac może być abstrakcyjna bądź przedstawiająca. Wykonaj dokumentację fotograficzną pracy – będzie ona jedynym śladem Twoich działań. Prześlij zdjęcia na adres kasia.bielawska7@wp.pl

 

Dla chętnych